The TM14 collaborative robot is engineered for precision-driven applications involving heavier payloads and complex end-of-arm tooling. With a payload capacity of 14 kg, it is ideally suited for demanding and repetitive industrial tasks that require both strength and accuracy.
Advanced safety sensors enable immediate response to contact, ensuring safe operation in collaborative environments. The TM14 helps manufacturers reduce cycle times, improve consistency, and enhance overall production efficiency.
The TM14 supports heavier tools and components, enabling automation of applications that are not feasible with lower-payload cobots.
Designed for consistent performance, the TM14 ensures high repeatability in continuous production processes.
Built-in safety mechanisms allow safe human-robot collaboration without compromising productivity.
Optimised motion control improves task execution speed, enhancing throughput and operational efficiency.
The TM14 is built to withstand demanding industrial environments while maintaining accuracy and reliability
Machine tending
Material handling
Assembly with heavy tooling
Packaging operations
Repetitive industrial tasks
Automotive and auto component manufacturing
Machining and metal processing
Industrial equipment manufacturing
FMCG and packaging
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM14 |
| Weight (kg) | 32.5 |
| Maximum Payload (kg) | 14 |
| Power Source | AC |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz or 22 - 60 VDC |
| Controller Weight (kg) | 13.8 |
| Reach (mm) | 1100 |
| Mounting | Wall, Table, Ceiling |
| Average Speed (m/s) | 1.1 |
| Maximum Speed (m/s) | 4 |
| Range: Joint 1 | +/- 270° |
| Range: Joint 2 | +/- 180° |
| Range: Joint 3 | +/- 163° |
| Range: Joint 4 | +/- 180° |
| Range: Joint 5 | +/- 180° |
| Range: Joint 6 | +/- 270° |
| Speeds: Joint 1 | 120°/s |
| Speeds: Joint 2 | 120°/s |
| Speeds: Joint 3 | 180°/s |
| Speeds: Joint 4 | 150°/s |
| Speeds: Joint 5 | 150°/s |
| Speeds: Joint 6 | 180°/s |
| Repeatability (mm) | +/- 0.1 |
| Typical Power Consumption (watts) | 300 |
| IP Classification | IP54 (Robot Arm), IP32 (Control Box) |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Operating Temperature & Humidity | 0 to 50°C, 85% max. (with no condensation) |
| Storage Temperature & Humidity | -20 to 60°C, 75% max. (with no condensation) |
| Operating & Storage Environment | No corrosive gases or exposure to water-soluble cutting oil |
| Motor Power Supply | 48 VDC |
| Robot Arm Cable Length | 3m / 12m |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16, Digital Out: 16, Analogue In: 2, Analogue Out: 1 |
| End Arm Tool I/O Ports | Digital In: 4, Digital Out: 4, Analogue In: 1, Analogue Out: 0 |
| I/O Interface | COM: 3, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 4, USB3.0: 2 |
| Communication | RS-232, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication (Optional) | Optionally support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC-Link |
| I/O Power Supply | 24 VDC 2.0 A (control box) / 24 VDC 1.5 A (tool) |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance*(1) or without built-in vision |
| Certifications |
ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 CE, SEMI S2 (optional) |
| AI Functions (Optional) | Classification, Object detection, Semantic Segmentation, Anomaly detection, Intense segmentation (External hardware required - AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D/2D Barcode reading, OCR, Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy | 2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (the working point is located 100/200/300mm away from the landmark ): 0.10/ 0.20/ 0.33 mm*(1) |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused colour camera with 5M resolution, working distance 100mm - infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras either 2 GigE 2D camera or 1 X GigE 2D camera + 1 X 3D Camera*(1) |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot |