The TM25S collaborative robot is built for high-speed, heavy-payload industrial applications. With an integrated Force Torque Sensor, it delivers enhanced sensitivity and control, enabling accurate execution of complex tasks while reducing cycle times.
High payload capacity for heavy components
Long reach for large workspaces
Integrated Force Torque Sensor for precise control
High-speed operation for improved productivity
Suitable for demanding industrial environments
High-volume pick and place
Machine tending
Packaging
Palletizing
Material handling
Automotive
Logistics
Heavy Engineering
Packaging
Industrial Manufacturing
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM25S |
| Weight (kg) | 81.6 |
| Maximum payload(kg) | 25 |
| Reach(mm) | 1902 |
| Mounting | Wall, Table, ceiling |
| Controller weight (kg) | 16.3 |
| Maximum Speed (m/s) | 5.2 |
| Range: Joint 1 | +/- 360° |
| Range: Joint 2 | +/- 360° |
| Range: Joint 3 | +/- 166° |
| Range: Joint 4 | +/- 360° |
| Range: Joint 5 | +/- 360° |
| Range: Joint 6 | +/- 360° |
| Speeds: Joint 1 | +/- 100°/s |
| Speeds: Joint 2 | +/- 100°/s |
| Speeds: Joint 3 | +/- 130°/s |
| Speeds: Joint 4 | +/- 195°/s |
| Speeds: Joint 5 | +/- 210°/s |
| Speeds: Joint 6 | +/- 225°/s |
| Repeatability (mm) | +/- 0.05 |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16 Digital Out: 16 Analogue In: 2 Analogue Out: 2 |
| End arm tool I/O Ports | Digital In: 3 Digital Out: 3 DO_0(DO-0/AI)/DO_1(DO-1/RS485+)/DO_2(DO-2/RS485-) |
| I/O Power Supply | 24V 2.0A for control box; 24V 1.5A for tool |
| IP Classification | IP65 (Robot Arm); IP54 (Control Box) |
| Typical Power Consumption(watts) | 600 |
| Temperature | 0–50°C |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Power supply | 200–240 VAC, 50–60 Hz or 48–60 VDC |
| I/O Interface | COM: 2, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 2, USB3.0: 4 |
| Communication | RS-232/RS-422/RS-485, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication(Optional) | Optional support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC-Link |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance *(1) or without built-in vision |
| Certification |
TUV certified ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 SGS Certification UL1740, CAN/CSA Z424-14 (R2019) CE, SEMI S2 (optional) |
| AI Functions(Optional) | Classification, Object detection, Semantic Segmentation, Anomaly detection, Instance segmentation – (External hardware required – AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D/2D Barcode reading, OCR, Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy |
2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (working point located 100/200/300mm from landmark): 0.10 / 0.20 / 0.33 mm*(1) |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused colour camera with 5M resolution, working distance 100mm – infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras: either 2 GigE 2D cameras or 1 GigE 2D camera + 1 3D camera*(1) |
| Force x-y-z: Range | +/- 300 N |
| Force x-y-z: Precision | 2 % F.S. |
| Force x-y-z: Accuracy | 5.5 % F.S. |
| Torque x-y-z: Range | +/- 30 Nm |
| Torque x-y-z: Precision | 0.3 % F.S. |
| Torque x-y-z: Accuracy | 5 % F.S. |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot |