The TM30S collaborative robot is designed for heavy-duty industrial automation, offering high payload handling, durability, and advanced safety features. It supports complex applications that require strength, precision, and consistent performance.
Very high payload capacity for heavy-duty tasks
Integrated Force Torque Sensor for precise force control
Durable and lightweight design
TÜV-certified safety features
Optimised for high-volume industrial operations
Palletizing and depalletizing
Machine tool material handling
Push stacking
Automotive assembly
Heavy material handling
Automotive
Heavy Engineering
Logistics
Metal Processing
Industrial Manufacturing
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TM30S |
| Weight (kg) | 80.6 |
| Maximum payload(kg) | 30 |
| Reach(mm) | 1702 |
| Mounting | Wall, Table, ceiling |
| Controller weight (kg) | 16.3 |
| Maximum Speed (m/s) | 5.2 |
| Range: Joint 1 | +/- 360° |
| Range: Joint 2 | +/- 360° |
| Range: Joint 3 | +/- 170° |
| Range: Joint 4 | +/- 360° |
| Range: Joint 5 | +/- 360° |
| Range: Joint 6 | +/- 360° |
| Speeds: Joint 1 | +/- 100°/s |
| Speeds: Joint 2 | +/- 100°/s |
| Speeds: Joint 3 | +/- 130°/s |
| Speeds: Joint 4 | +/- 195°/s |
| Speeds: Joint 5 | +/- 210°/s |
| Speeds: Joint 6 | +/- 225°/s |
| Repeatability (mm) | +/- 0.05 |
| Control Box I/O Ports | Digital In: 16 Digital Out: 16 Analogue In: 2 Analogue Out: 2 |
| End arm tool I/O Ports | Digital In: 3 Digital Out: 3 DO_0(DO-0/AI)/DO_1(DO-1/RS485+)/DO_2(DO-2/RS485-) |
| I/O Power Supply | 24V 2.0A for control box; 24V 1.5A for tool |
| IP Classification | IP65 (Robot Arm); IP54 (Control Box) |
| Typical Power Consumption(watts) | 600 |
| Temperature | 0–50°C |
| Cleanliness | ISO Class 3 |
| Power supply | 200–240 VAC, 50–60 Hz or 48–60 VDC |
| I/O Interface | COM: 2, HDMI: 1, LAN: 3, USB2.0: 2, USB3.0: 4 |
| Communication | RS-232/RS-422/RS-485, Ethernet, Modbus TCP/RTU (master & slave) |
| Communication(Optional) | Optionally support specified network card of PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT, CC-Link |
| Programming Environment | TMflow (flowchart based, Script based), TM Craft (development program) |
| Integrated Camera Available | 5M pixels, colour, 100mm working distance *(1) or without built-in vision |
| Certification |
TUV certified ISO 13849-1, ISO 10218-1, ISO/TS 15066 SGS Certification UL1740, CAN/CSA Z424-14 (R2019) CE, SEMI S2 (optional) |
| AI Functions(Optional) | Classification, Object detection, Semantic Segmentation, Anomaly detection, Instance segmentation – (External hardware required – AI server required)*(1) |
| Applications | Positioning, 1D/2D Barcode reading, OCR, Defect Detection, Measurement, Assembly check*(1) |
| Positioning Accuracy |
2D Positioning: 0.1 mm TM Landmark 3D positioning (working point located 100/200/300mm from landmark): 0.10 / 0.20 / 0.33 mm*(1) |
| Eye in Hand (Build-in) | Auto-focused colour camera with 5M resolution, working distance 100mm – infinite*(1) |
| Eye in Hand (Optional) | Support maximum 2 external cameras: either 2 GigE 2D cameras or 1 GigE 2D camera + 1 3D camera*(1) |
| Force x-y-z: Range | +/- 300 N |
| Force x-y-z: Precision | 2 % F.S. |
| Force x-y-z: Accuracy | 5.5 % F.S. |
| Torque x-y-z: Range | +/- 30 Nm |
| Torque x-y-z: Precision | 0.3 % F.S. |
| Torque x-y-z: Accuracy | 5 % F.S. |
| Note | *(1) The features mentioned are applicable only to the built-in vision cobot, and they also support the addition of an external camera integrated with the TM cobot. |